Rodzaje spawarek

- Jacek Biedroński włącz 16 lutego 2017

Kupno właściwej spawarki nie jest tak łatwą sprawą, jak czasami się wydaje. Po pierwsze powinniśmy wiedzieć, co będzie nią spawane. Od grubości łączonych części będzie zależna moc urządzenia, a co za tym idzie wymiary, zasilanie i typ. Inną spawarkę trzeba wybrać, jeśli do zespawania ma się parę cienkich prętów czy blach, a inną, gdy trzeba zrobić grube stalowe konstrukcje.

Generalnie spawarki dzielimy na trzy główne typy, które różnią się technologią wykonania, parametrami i kosztami zakupu. Najbardziej popularne są dzisiaj spawalnicze półautomaty, nazywane też migomatami. Migomaty wytwarzane są w dużej ilości modeli, mających bardzo różne przeznaczenie. Możemy nabyć zarówno migomaty do zastosować domowych, jak i do zastosowania przemysłowego. Spawarki takie dają łączenia wysokiej jakości, a w dodatku nie są kosztowne w użytkowaniu.

Kolejnym często nabywanym typem są spawarki transformatorowe. Są one wyposażone w trójfazowy albo jednofazowy transformator, przy zasilaniu z trzech faz dostajemy dużo lepszą jakość spawania. Dodatkowo zasilanie z trzech faz pozwala na użycie większych transformatorów, z tego też powodu spawarki takie są przeważnie używane w zastosowaniach profesjonalnych, a jednofazowe spawarki częściej w domowych warsztatach.

Sporo ludzi nabywa także spawarki inwertorowe. Są one odpowiednie do domowych zastosowań i w niedużych warsztatach. Małe rozmiary przy jednoczesnym spawalniczym prądzie do 200A bez problemów starczają do realizacji większości robót niezbędnych w warsztacie czy domu.

O nas Jacek Biedroński