5 faktów o uzależnieniu od telefonu

- włącz 30 kwietnia 2019

Telefon jest Ci potrzebny do tego, aby skontaktować się z szefem, aby poinformować żonę, że się spóźnisz, aby zadzwonić  do banku. Trudno jest dzisiaj wyjść z domu na cały dzień nie zabierając z sobą telefonu. Rodzina takiego delikwenta być może poinformowałaby już pod wieczór wręcz policję, że wyszedł z domu i słuch o nim zaginął. Czy to już utrata kontroli nad telefonem? Kiedy kończy się zwyczajne funkcjonowanie a zaczyna fonoholizm?

1. Gdy Twój telefon stale brzęczy

O komórce trzeba powiedzieć to, że w ostatnim czasie stała się nie tylko przedmiotem pierwszej potrzeby, ale również wyznacznikiem statusu społecznego. Gdy Twoja komórka stale dzwoni, brzęczy to może oznaczać, że masz duże grono znajomych. To daje poczucie pewności siebie. Szczególnie jest tak w przypadku nastolatków, dla których prestiż wśród innych jest bardzo ważny i które lubią być w centrum zainteresowania. Można więc powiedzieć, że tym, co wrzuca nas w objęcia fonoholizmu jest presja społeczna i potrzeba podobania się.

2. Sygnały ostrzegawcze

Fonoholika poznasz po tym, że stale ma przy sobie telefon. Czy to w kieszeni, czy to w ręce, stale ma go pod kontrolą. Używanie komórki jest ponadto jego głównym zajęciem w ciągu dnia. A jeśli zapytasz go, co robi, to odpowie, że na przykład właśnie czeka na ważną wiadomość, że coś ważnego załatwia lub ściąga ważne dane z internetu. Gdy proponujesz, aby odłożył telefon, fonoholik reaguje agresją, niepokojem i dekoncentracją. Lubi rozmawiać o modelach i najnowszych funkcjach telefonów, czy prasę poświęconą nowinkom technologicznym w dziedzinie komórek. W dodatku świetnie orientuje się w najnowszych promocjach telefonicznych. Wie, który z operatorów ma najlepsze oferty. Jeszcze inny, wręcz bardzo namacalny sygnał ostrzegawczy to wysokie rachunki telefoniczne.

3. Poznasz fonoholika po tzw. zespole kciuka

Dokładnie, poznasz fonoholika po kciuku. Szczególnie bardzo młodego fonoholika, bo to raczej osoby urodzone po 2000 roku mają tendencję do pisania esemesów kciukiem. Zespół kciuka to choroba niedokrwienna małego palca wywołana nieustannym esemesowaniem. Owa dolegliwość jest bardzo typowa dla osób, które nałogowo korzystają z telefonu.

4. Reakcja na odstawienie telefonu

 Z kolei jeśli zabierzesz fonoholikowi telefon, co często robią rodzice, zareaguje gwałtownym sprzeciwem, słowną agresją czy wręcz rzucaniem przedmiotami. Reakcje somatyczne to ból głowy, dekoncentracja, pobudzenie ruchowe, bezsenność, nerwowość.


5. Jak walczyć z fonoholizmem?

To paradoks, że skuteczny sposób na fonoholizm wymyśliły osoby świetnie obeznane z telefonami. Skandynawscy twórcy aplikacji do telefonów wymyślili bowiem specjalną apkę, która mierzy czas, na jaki jesteśmy w stanie odizolować się od telefonu. Za każdy 20 minutowy urlop od telefonu otrzymujemy bonus 10 punktów, które to punkty można wymienić na nagrody. Inny sposób to wyjście na spacer, znalezienie sobie innego zajęcia, czy po prostu pójście na terapię do wyspecjalizowanego ośrodka leczenia uzależnień TerapiaKobiet.

O nas Jacek Biedroński