Czy da się drastycznie zwiększyć ściągalność podatków?

- włącz 4 października 2019

Wysoka ściągalność podatków jest bardzo ważna dla każdej ekipy rządzącej na świecie gdyż odpowiednio ustabilizowany budżet państwa pozwala nie tylko sprawnie zarządzać światem ale również wysyłać w stronę elektoratu co raz to wyższe transfery socjalne i spełnianie obietnic wyborczych – przynajmniej tych które da się spełnić.

Nie ma się co oszukiwać że tak na prawdę głównym celem polityków jest wygranie kolejnych wyborów więc w tym celu zanim będą potrzebowali nas – czyli naszych głosów to najpierw będą potrzebowali jednak naszych pieniędzy żeby nas kupić. Jak pokazuje historia oraz setki wyborów parlamentarnych w różnych krajach Europy oraz Świata my jako społeczeństwo łatwo się dajemy przekupić więc tak na prawdę mamy dokładnie to na co zasłużyliśmy.

Każda władza kombinuje jak w sposób możliwie mało bolesny zwiększyć dochody budżetu państwa aby móc trwale zaspakajać potrzeby wyborców jednocześnie zdobywając rzesze kolejnych zwolenników i oczywiście aż do końca kadencji pławić się w luksusowych ministerialnych ławach. W praktyce jest jeden podatek ściągalny dokładnie w stu procentach na który nie wymyślono jeszcze żadnego sposobu unikania. Co prawda podatek ten nie jest obecnie na tyle dokuczliwy dla nas jednak jak by był wprowadzony w praktyce na szeroką skalę zamiast podatków jakie znamy dziś czyli akcyza VAT oraz podatek dochodowy – to nie uniknął by go praktycznie nikt.

Takim podatkiem jest podatek monetarny zwany bardzo często również podatkiem inflacyjnym. Jako że w Polsce podobnie jak w wielu innych krajach w Europie jak i na świecie nie mamy pokrycia walut narodowych w złocie a banki są odpowiedzialne za kreacje pieniądza wykorzystując do tego celu bardzo niski poziom rezerw obowiązkowych a taki przywilej dał im właśnie nasz rząd. Tak więc rząd dając zarobić bankom kreuje inflację – która nie ma się co oszukiwać tak na prawdę powoduje spadek wartości naszego pieniądza. Gdy inflacja jest wywoływana w sposób naturalny przez rynek – nie mówimy wtedy o zjawisku podatku inflacyjnego. Podatek inflacyjny nakładany świadomie jest szkodliwy dla gospodarki gdyż zwiększa ceny jeszcze w większym stopniu niż robi to wolny rynek.

O nas Jacek Biedroński